Przeskocz do treści

Ubezpieczenie samochodu na raty

Współcześnie możesz sfinansować zakup swego auta na dwa sposoby:
•    Kredyt samochodowy, gdzie bank użycza ci niskooprocentowanej pożyczki, jednakże będzie współposiadaczem samochodu dopóki nie uregulujesz całego zobowiązania.
•    Kredyt na samochód, gdzie bank udziela ci pożyczki bez specjalnych warunków. Od samego początku jesteś wyłącznym posiadaczem pojazdu.
W zależności od tego, na jaki typ kredytu się zdecydujesz, będziesz zmuszony znaleźć stosowne zabezpieczenie Auto-casco.

Auto z kredytem samochodowym
Jeżeli masz kredyt samochodowy, to nie ulega wątpliwości, że zapisy w umowie nakładają na ciebie obligację nabycia zabezpieczenia Autocasco. Musi ono odpowiednio zabezpieczać auto, a wartość potencjalnego zadośćuczynienia powinna pokryć wysokość rat, które zostaną do spłaty, czyli musisz znaleźć polisę z rozległym zakresem.
Przy doborze adekwatnego zabezpieczenia, zwróć uwagę szczególnie na:
•    sumę ubezpieczenia. Kiedy pojazd jest nowy z salonu, powinieneś mieć możliwość zabezpieczenia go na taką sumę, jaka jest na fakturach. Korzystne będą dodatkowo zapisy, które zagwarantują, że w przypadku straty samochodu w początkowym roku zabezpieczenia, pozyskasz refundację jego wartości z dnia kupienia.
•    Brak amortyzacji. Mnóstwo towarzystw uwzględnia amortyzację, nawet w przypadku samochodów w pełni nowych. Jeżeli nie chcesz dopłacać do reperacji samochodu w razie jego naruszenia, rzetelnie skontroluj zapisy umowy AC.
•    Naprawę w ASO. Nie zawsze jest to standard, a w przypadku, jeśli posiadasz nowy samochód to niezwykle znaczące. Reperacja w ASO zapewnia utrzymanie gwarancji na samochód plus wykonanie każdych prac odpowiednio ze standardem producenta.
•    Naprawę na częściach sygnowanych logiem producenta, bowiem to, że wybrałeś naprawę w autoryzowanym warsztacie nie świadczy, że do jej wykonania zostaną użyte oryginalne części. Zobacz zapisy w dokumencie, dlatego, że zastosowanie części sygnowanych logiem producenta jest ważne w sytuacji, gdy twoje auto jest na gwarancji.
•    Stałą sumę ubezpieczenia. Kiedy będziesz posiadać opcję wyboru tej alternatywy, wskazane jest na nią zdecydować. Dzięki temu w razie zniszczenia czy też kradzieży pojazdu, firma ubezpieczeniowa spienięży ci zadośćuczynienie w wielkości wartości pojazdu w dniu jego kupienia.
Pamiętaj, iż wykupując polisę musisz oznakować na niej cesję. W ten sposób w razie zniszczenia czy też kradzieży pojazdu, odszkodowanie pozostanie wydane do banku i pokryje kolejne koszty kredytu.

Auto w kredycie na samochód
Jeżeli zdecydowałeś się na kredyt na auto i poza samą wierzytelnością nie posiadasz innych zobowiązań względem banku, będziesz mógł samodzielnie zdecydować jak ochronić swoje auto i czy w ogóle to uczynić. Nie masz żadnego wymogu, pomimo tego wskazane jest, ażebyś rozważył wykupienie Autocasco, nawet jeśli samochód nie był niezwykle drogi, a twój dług jest nieznaczny.
Dzięki dobrze dopasowanej umowie Autocasco, jeżeli stracisz pojazd w kolizji czy też w wyniku kradzieży, spieniężone przez firmę ubezpieczeniową naprawienie szkody, będzie mogło pokryć resztę pożyczki w banku. Nie zostaniesz więc bez pojazdu i z zadłużeniem.
Przy doborze odpowiedniego zabezpieczenia, zwróć uwagę głównie na:
•    sumę ubezpieczenia, dlatego, że różne ubezpieczalnie mogą określić wartość pojazdu  na różne sumy.
•    Naprawę w warsztacie. W przypadku samochodów używanych ich posiadacze w większości wypadków mają do wyboru alternatywę ich naprawy w warsztacie albo na bazie kosztorysu. Pod warunkiem, że wybierzesz alternatywę „warsztat”, twoje auto zostanie naprawione w wyselekcjonowanym zakładzie bezgotówkowo. Zwyczajnie po szkodzie odstawisz je do określonego przez ubezpieczyciela serwisu, a potem zabierzesz po naprawie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe zajmie się rozliczeniem reperacji bezpośrednio z warsztatem.