Przeskocz do treści

Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu autem oraz historia ubezpieczenia to nie wyłączne czynniki, jakie modelują cenę polisy odpowiedzialności cywilnej. Także ważne jest to, którym podróżujesz samochodem, a przede wszystkim, jaką posiada on objętość silnika. Im jest większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za polisę. Już na etapie nabycia auta zastanów się, czy spore auto będzie Ci niezbędne. Naturalnie, w sytuacji, gdy koniecznie musisz poruszać się terenówką z wielką pojemnością silnika, nie skłaniamy Cię do zmiany woli. Licz się jednakże z tym, iż za ubezpieczenie będziesz musiał zapłacić kategorycznie więcej aniżeli za propozycję na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Właścicielom aut z potężną objętością silnika przypisuje się większe niebezpieczeństwo sprawienia zgłoszenia. Przy wyższej pojemności auto potrafi osiągać wyższą prędkość. TU przyjmują zatem banalne założenie: ktoś kto ma takiego rodzaju auto, wcześniej czy później będzie pragnął zobaczyć jego możliwości na jezdni.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Koszt polisy OC dla pojazdu z objętością silnika powyżej 3500 cm3 potrafi być ponad 60% droższa niż dla samochodu z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu 2017 roku właściciele aut płacili średnio za polisę odpowiedzialności cywilnej:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na wyżej wymieniony podział łatwo wtrącić, iż cena OC nagle wzrasta przy pojemności silnika powyżej 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za pojazd z potężną objętością silnika są tożsame dla młodych i starszych właścicieli pojazdów? Zrealizowaliśmy kalkulację stawek OC na przykładzie 2 kierowców samochodów w różnym wieku. Obaj właściciele posiadają bliźniaczy samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (podczas kalkulacji modernizowaliśmy wyłącznie pojemność jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z pełnymi zniżkami będzie musiał zapłacić za najkorzystniejsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od roku ma uprawnienia do kierowania samochodu i nie ma jeszcze ulg w OC powinien się liczyć ze stanowczo większą ceną za obowiązkowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica między najkorzystniejszym i najdroższym ubezpieczeniem dla młodocianego użytkownika wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale jedynie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy aut muszą zapłacić więcej za ubezpieczenie auta z znaczącą objętością silnika. Niemniej jednak najmłodsi właściciele muszą w związku z tym wydobyć z portfela znacznie więcej pieniędzy. Stąd też, to przede  wszystkim oni będą musieli zastanowić się, czy nie korzystniej na początek zakupić lekko “słabszy” samochód.
A co z właścicielami, którzy mają już samochód z znaczną objętością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Rekomendujemy im porównanie propozycji wielu zakładów ubezpieczeń i wybór tego, jakie będzie najmniej zasadnicze w wycenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.