Przeskocz do treści

Wypożyczamy bezgotówkowo auto zastępcze – instrukcja

Uczestniczyłeś w wypadku drogowym, jaki nie wydarzył się z Twojej winy a Twój pojazd jest w tej chwili w naprawie? Kiedy pojazd jest Ci niezbędny do dziennego funkcjonowania, nie musisz się martwić - przysługuje Ci samochód zastępczy, jakiego koszt pozostanie uregulowany przez OC winowajcy wypadku.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy ma prawo ubiegać się każdy, kto uczestniczył w zdarzeniu drogowym wywołanej przez stronę przeciwną i w jej rezultacie został wyzbyty środka transportu. Nieważne jest to, do jakich zamiarów osobistych lub zawodowych używasz pojazdu. Gdy ustalisz, że deficyt pojazdu naraża Cię na niewygody, masz możesz ubiegać się o pojazd zastępczy.

Jakie dokumenty należałoby dołączyć do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Wniosek o samochód zastępczy możesz złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela, bowiem takiego rodzaju wyjście w ofercie ma ponadto multum warsztatów a także auto wypożyczalni. Część z nich poza tym gwarantuje tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na kilkunastodniowy najem auta, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu opłat wprost z TU winowajcy.

Aby pozyskać zastępczy pojazd będziesz musiał wypełnić parę formalności. Pamiętaj toteż, aby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawko kierowcy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy,
  • kwit z towarzystwa ubezpieczeniowego z informacją o przyjęciu zgłoszenia do likwidacji i opcji najmu pojazdu.

O czym powinno się pamiętać wynajmując samochód zastępczy?
Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swego samochodu na co dzień, aczkolwiek tylko wtedy, kiedy nie posiadasz innego środka transportu. Jeżeli masz w posiadaniu drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej sposobności. Miej na uwadze również o tym, iż Twój zastępczy środek transportu nie może być pojazdem większej kategorii aniżeli to, którego posiadaczem jesteś, a cena za wypożyczenie nie może przekraczać średniej ceny na rynku.

Czas użytkowania z samochodu zastępczego
Prócz tego korzystać z wynajętego pojazdu możesz już od dnia powstania zdarzenia, nawet do czasu odebrania swego samochodu z warsztatu czy w momencie, gdy wystąpi szkoda całkowita, aż do chwili zakupu nowego samochodu.
Jeżeli ubezpieczalnia dowiedzie, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić całkowitego zwrotu świadczenia.